Ö:: بحران سوخت در كردستان

اجلال قوامی

بنزین و گازوییل در مناطق مرزی كشور و در استان‌های كردستان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی سهمیه‌‌بندی شده است. بر اساس دستور‌العمل شورای تامین استان كردستان، خودروهای بنزین‌سوزی چون پیكان سواری، پژو 405، سمند،‌ دوو، پراید، رنو، خودروهای مهمان و خودروهای تعلیم رانندگی از سهمیه روزانه 20 لیتر، خودروهای تویوتا لندكروز، وانت‌های 6 سیلندر، وانت مزدا، تاكسی ویژه و پیكان آژانس 25 لیتر، تاكسی پلاك قرمز و سواری بین شهری 30 لیتر خودروهای دولتی 50 لیتر و موتور سیكلت و سه‌چرخه موتوری روزی 5 لیتر برخوردار هستند. همزمان بیژن حاج‌ محمد‌رضا، رییس سندیكای جایگاه‌داران سوخت سراسر كشور با اشاره به اجرای سهمیه‌بندی بنزین به خبر‌گزاری كار ایران (ایلنا) گفت: «متاسفانه، با اجرای این دستور‌العمل كه راننده‌ای كه هفته‌ای 20 لیتر مصرف داشته است به علت اجرای قانون سهمیه‌بندی از سهمیه 20  لیتر روزانه خود استفاده می‌كند و در نهایت در خانه خود آن را انبار می‌كند.»

رییس سندیكای جایگاه‌داران سوخت سراسر كشور تاكید كرد: «برای جلوگیری از قاچاق سوخت توصیه‌های دیگری باید شود اما متاسفانه مسوولان مبارزه با قاچاق كالا در نهاد ریاست جمهوری بر این باورند كه قاچاق فقط از مجاری عرضه صورت می‌گیرد كه باوری اشتباه است.»

وی تصریح كرد: «اعداد و ارقام سهمیه‌بندی در شهرهای مرزی هیچ منطقی ندارد در صورتی كه سهمیه‌بندی سوخت برای خودروها نیاز به یك كارشناسی دقیق دارد.»

وی در توضیح سخنان خود، گفت: «به عنوان مثال بر اساس دستور‌العمل اجرایی در استان كردستان، تویوتا لندكروز، وانت مزدا 1600 و وانت تویوتا 2000 مجازند حدود 25 لیتر در روز سوخت دریافت كنند، این در حالی است كه تویوتا لندكروز، وانت مزدا 1600 و وانت تویوتا 2000 در هر 100 كیلومتر به ترتیب 15 لیتر، 10 لیتر و 18 لیتر سوخت مصرف می‌كنند كه این نشان‌دهنده عدم كارشناسی لازم در این طرح است.» به گفته‌ی حاج محمد‌رضا، سهمیه جایگاه‌های سوخت در این مناطق بر اساس مصرف سال گذشته این جایگاه‌هاست. به این گونه كه اگر جایگاهی در دی ماه سال گذشته 18 هزار لیتر مصرف داشته است در دی ماه سال جاری با افزایش 10 درصدی به این رقم حدود 191800 لیتر به آن سوخت داده می‌شود كه این كارشناسی كاملا واضح است كه فنی نیست. این در حالی‌است كه پورزاد،‌ معاون فنی و عملیات شركت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی استان كردستان سهمیه‌بندی در این استان را تكذیب كرد.

نماینده سقز و بانه:

مسئولان كتمان‌كاری نكنند

از سویی دیگر، نماینده سقز و بانه در مجلس‌هفتم گفت: اگر یك نفر در حوزه انتخابیه بنده موضوع جیره بندی نان و سوخت را تكذیب كند، بنده حاضرم استعفا دهم. مسؤولان دولتی به جای كتمان حقایق به رفع معضل بپردازند. فخرالدین حیدری در پاسخ به تكذیب خبر خود مبنی بر جیره بندی نان و سوخت در حوزه انتخابیه‌اش توسط فرماندار بانه گفت: تكذیب مشكلات شهرستانها و شهرها توسط فرمانداران ذی ربط، شگردی معمول شده است و معمولا آنها متخصص تكذیب‌ هستند.وی افزود: بحث جیره بندی نان و سوخت در منطقه حوزه انتخابیه بنده امری عیان است و آن چیزی كه عیان است، دیگر چه حاجت به بیان است. نماینده سقز و بانه در مجلس هفتم افزود: اگر مردم این موضوع را تكذیب می‌كردند، جای تامل داشت وگرنه تكذیب از سوی متولیان و مسؤولان امری عادی است.وی اضافه كرد: بنده متاسفم كه مسؤولان رده اول شهرستانی به راحتی واقعیت‌ها را تكذیب می‌كنند.حیدری اضافه كرد: تكذیب‌كردن مشكلات در واقع پاك‌كردن صورت مساله است، زیرا مساله وجود دارد و پاك كردن آن به درد مردم نمی‌خورد.وی افزود: اگر این مسؤولان خیلی زرنگ هستند، این موضوع را بررسی و مشكل را حل كنند.نماینده سقز و بانه در مجلس‌هفتم افزود: ما در مورد مسایل مذكور بارها در مجلس تذكر داده و سوال طرح كرده‌ ولی متاسفانه به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و بنده از اینكه مسؤولان استانی نیز این مسایل را تكذیب می‌كنند، به شدت متاسفم.وی افزود: در حال حاضر هر فرد براساس كوپن نان دریافت می‌كند، به گونه‌ای كه در بانه مردم كارت نان دارند.حیدری ادامه داد: مردم براساس كارت نان خود به نانوایی مشخصی مراجعه می‌كنند و در آنجا هم هر نفر در حدود چند قرص نان مشخص در روز نان دریافت می‌كند.

نماینده سقز و بانه در مجلس‌هفتم اضافه كرد: در مورد سوخت نیز ماشین‌های عادی و سواری و 4 سیلندر هر سه روز 31 لیتر دریافت می‌كنند و تاكسی تلفنی‌ها هر روز 20 لیتر و تاكسی‌های نارنجی هر روز 31 لیتر دریافت می‌كنند.حیدری افزود: كسانی كه این جیره بندی را تكذیب می‌كنند، قبل از این اقدام بهتر است خودشان را تكذیب كنند، زیرا مردم در حال حاضر این مشكلات را لمس می‌كنند و اینكه این واقعیت‌ها در قالب تكذیب كتمان‌كاری شود، در واقع حاكی از این مسئله است كه تلاشی برای رفع آن وجود ندارد.وی افزود: ما اصلا ابایی نداریم و هر خبرگزاری در سراسر ایران و هر بازرس و ناظری كه بخواهد این موضوع را تحقیق كند، بنده حاضرم صد خانه در بانه را مورد بررسی قرار دهیم، اگر یك نفر صحبت بنده در خصوص جیره بندی نان و سوخت را تكذیب كرد، بنده استعفا می‌دهم.

فخر‌الدین حیدری با تایید سهمیه‌بندی بنزین و گازوییل در این استان، متذكر شد: «متاسفانه، قبل از آنكه قانونی برای سهمیه‌بندی بنزین در كشور مصوب شود، در استان كردستان شاهد جیره‌بندی بنزین و گازوییل در فصل سرما هستیم.» به گفته‌ی این عضو كمیسیون بهداشت و درمان، در حال حاضر برای افزایش سوخت خود‌روهای استان از كمیته سوخت درخواست شده است، اما شرایط فعلی استان آن‌‌گونه است كه عبور و مرور مردم به سختی انجام می‌شود وهمین امر باعث ناراحتی مردم از این اوضاع شده است.

فرماندار سقز:

از گروهك‌ها خجالت بكشند!

فرماندار سقز، در واكنش به اظهارات نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی مبنی بر جیره‌بندی نان، بنزین و گازوییل در كردستان، با تكذیب این خبر، گفت: «تعجب می‌كنم نماینده‌ای تا این حد اطلاعات ضعیفی از حوزه انتخابیه‌اش داشته باشد.» كریم افشاریان، هر گونه اغتشاش و ناآرامی ناشی از جیره‌بندی نان، بنزن و گازوییل را «كذب‌ محض» خواند و با تاكید بر برقراری امنیت و آرامش در این استان،‌ اظهار كرد: طرح این مباحث اجحاف در حق مردم خونگرم این منطقه است كه امنیت موجود در استان ناشی از حضور خود آنهاست. وی گفت: كسانی كه این موارد را مطرح می‌كنند، خود باید از گروهك‌ها خجالت بكشند! فرماندار سقز اعلام كرد: «گروهی می خواهند به مردم مهربان و خونگرم منطقه اجحاف كنند اگر كسی بخواهد از ناامنی در كردستان صحبت كند، حاشا و كلا.»

وی، همچنین در خصوص جیره‌بندی بنزین و گازوییل توضیح داد كه: «این جیره‌بندی به معنای محدودیت نبوده بلكه به جلوگیری از اسراف و تبذیر است.» فرماندار سقز ادامه داد: بر اساس هماهنگی صورت گرفته در استان مقرر شد كه مصرف سوخت خانواده‌ها سقف داشته باشد، حال اگر این سقف را جیره‌بندی می‌دانند از نظر تاخیرآن با مشكلی مواجه نبوده‌ایم.

مشكلات بیشتر شده است

علی آذری، رییس جایگاه‌های سنندج نیز با بیان اینكه: «از مهرماه سال جاری تاكنون سوخت در این استان سهمیه‌بندی شده است و نارضایتی مردم در فصل زمستان بیش‌تر از ماه‌های گذشته است.» از وقوع برخی نزاع‌های روزانه خبر داد و افزود: جایگاه‌ها برای حفظ امنیت كارگران خود‌، مجبور شده است از نیروی انتظامی، استمداد كند، اما با تمام این تدابیر یكی از كارگران این جایگاه به دلیل ضرب و شتم توسط یكی از مشتریان كه خواهان دریافت سوخت بیشتر بود، چند روزی است كه در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار گرفته است.

بنا به گفته‌ی علی آذری، در مریوان و بانه روزانه مردم از ارومیه، زنجان، همدان، كرماشان و ایلام بنزین و گازوییل وارد می‌كنند و این نشان‌دهنده آن است كه قاچاق سوخت به این شهرها كشیده شده و به جای آن كه از سنندج و مریوان قاچاق شوند از این شهرها قاچاق می‌شود. وی افزود: این در حالی است كه برای اجرای این طرح (سهمیه‌بندی) هزینه‌های جانبی چون: خرید كامپیوتر، كیوسك و... به جایگاه تحمیل شده است و اغلب كارگران مشغول در جایگاه‌ها فرق میان ماشین بیوك از شورلت را نمی‌دانند و این مساله نیز به مشكلات آن‌ها دامن زده شد.

قطع مجدد گاز در سقز و بانه

با بارش برف سنگین و كاهش شدید دما بار دیگر گاز شهرهای  بانه و سقز قطع شد. جعفری رئیس ناحیه گاز رسانی سقز گفت: گاز بسیاری از مشتركان این شهر پس از افت شدید فشار قطع شده است. او می‌گوید: 6000 مشترك این شهرستان اكنون با قطعی گاز مواجهند. كمال رضایی، رئیس ناحیه گاز رسانی بانه نیز اعلام كرد: گاز مناطق شهری اعم از گلشهر، بساط آباد، مجد حاجی ویسی، خیابان امام و بیمارستان صلاح الدین قطع است.

رضایی از قطع بیش ا ز 2000 مشترك خبر داد و افزود: بارش برف كه از چند روز پیش آغاز شده است همچنان ادامه دارد. قطعی گاز در بین مشتركان این دو شهر  روبه افزایش است كه این روند كماكان ادامه می‌یابد.

انتقاد از مدیریت سوخت

در همین حال جمعی از فعالان كه اعضای شاخص جبهه متحد كرد در میان آنها دیده می‌شود با انتنشار بیانیه‌ای از نحوه مدیریت سوخت در كردستان انتقاد كردند.

در این بیانیه آمده است: سوال‌هایی كه ذهن مردم مناطق كردنشین را به خود مشغول داشته است این است كه فقط كردها باید تاوان افت فشار گاز و نفت را بدهند؟ چرا هنگامی كه استان سمنان با این مشكل روبه‌رو شد دولت مهرورزی یك روزه به حل آن پرداخت. آیا مردم مناطق كردنشین هنوز پس از گذشت 7 روز هم چنان در سرمای جانكاه و جانسور شاهد بی‌توجهی و بی‌كفایتی كامل دولت‌مردان باشند؟ آیا اعلام این‌كه این امر نشان از تبعیض آشكار در حق مردم كرد است سخنی نارواست؟

مردم كردستان برای رسیدن به حداقل امانات زندگی چه شیوه‌ای در پیش گیرند؟

به كدامین ملجا پناه ببرند؟ این بیانیه فعالان كرد با واكنش شدید ارگان مطبوعاتی اصولگرایان كردسنتان مواجه شد. هفته‌نامه سیروان كه به نوعی ارگان خبری استانداری كردستان شبیه است در شماره 23 دی‌ماه خود این بیانیه را به باد انتقاد گرفت و آن‌را در جهت تضعیف دولت تلقی نمود.

 بالا‌. بازگشت

چاپ کردن‌!

   این صفحه‌ را برای دوستان خود بفرستید:

© www.giareng.com
All rights reserved 2005.