Ö:: سرمای حاكم بر  فعالیتهای مدنی، بیش از سرمای زمستان

چیا هه‌ورامی

سرمای حاكم بر  فعالیتهای مدنی، بیش از سرمای زمستان
گزارشی مختصر از وضعیت فعالیتهای مطبوعاتی و دانشجویی در مناطق كردنشین در یكسال اخیر
آنچه در پی می‌آید گزارشی است از وضعیت فعالیت‌های مطبوعاتی و دانشجویی و نیز وضعیت فعالین مدنی در  یكسال گذشته و بعد از بدست گرفتن كرسی ریاست جمهوری از سوی محمود احمدی نژاد، بعنوان نماینده‌ی اصولگرایان. شاید واژه‌ها و اصطلاحاتی چون اصولگراها، تكنوكرات ها، اصلاح طلبان و در كل تقسیم بندی هایی اینگونه در كردستان شاید فقط تغییراتی  در حد مدیران شهری  پدید آورد، اما مسلما
ً سیاست های كلی حاكمیت در تمام زمینه‌ها، علی الخصوص در  قبال فعالیتهای  مدنی، سیاسی  كلی می باشد.

محمود احمدی نژاد، بعنوان یكی از عاملان ترور دكتر عبدالرحمن قاسملو، دبیر كل حزب دمكرات كردستان ایران و نیز فردی كه در بطن فجایع كردستان قرار داشت، از همان ابتدا كه خود را بعنوان كاندیدای ریاست جمهوری  دوره‌ی نهم معرفی نمود و در جریان تبلیغات انتخاباتی، نوع نگاه خود به كردستان و مناطق كردنشین ایران را مشخص نمود. برای مثال در جریان سفرهای  تبلیغاتی خود در دانشگاه كردستان، هنگامی كه دانشجویان كرد مانع از سخنرانی وی در آمنفی تئاتر این دانشگاه شدند، با گفتن این سخن: «چرا اینقدر شلوغ می‌كنید؟ شیر گاز شما در همدان قرار دارد، هروقت اراده كنیم آن را می‌بندیم و...»  با كردستان و ملت كرد اتمام حجت نمود. احمدی نژاد بعد از اینكه در انتخابات فرمایشی تیرماه 1384 به ریاست جمهوری رسید ملت كرد خونین‌ترین تابستان خود را بعد از سال ها تجربه كردند. در همین ایام بود كه اولین روزنامه كردی- فارسی  سراسری در ایران با نام «آشتی» به همراه هفته نامه‌ی «ئاسو» توقیف و بسیاری از  فعالین مدنی و مطبوعاتی بازداشت شدند، كه می توان به اجلال قوامی، سعید ساعدی و رویا طلوعی اشاره كرد كه مدت 65 روز را در بازداشت اطلاعات بوده و زیر وحشیانه‌ترین شكنجه‌ها قرار داشتند.

همین ایام برای دانشجویان كرد، بسیار سرنوشت ساز بود، از یك طرف اولین تجربه‌ی تشكیل تشكل فراگیر، بنام «اتحادیه دموكراتیك دانشجویان كرد دانشگاههای ایران» را سپری می‌كردند و از سوی دیگر فشارهای  وارد بر فعالین دانشجوی كردی روبه فزونی می‌نهاد. آسو صالح و چیا حجازی از فعالین دانشجویی دانشگاه كردستان و عضو اتحادیه دموكراتیك دانشجویان كرد به دادگاه احضار شدند، آزاد لطف پوری و شیركو خالد بازداشت شدند و بسیاری از دانشجویان فعال كرد در دانشگاه‌های  كشور تحت فشارهای  مسئولین دانشگاه و مامورین اطلاعاتی و امنیتی قرار داشتند.

اولین موج قلع و قمع دانشجویان و روزنامه نگاران اینگونه سپری شد، یسكال گذشت، افزایش  ناگهانی تعداد بازداشت‌ها و احضارها، حاكی از  شروع موجی دیگر از فشار بود؛ فرهاد امین پور، رضا علی پور و سامان سلیمانی، اعضای هیئت تحریریه هفته نامه‌ی كردی - فارسی «روژهه‌لات» به اتهام های واهی بازداشت شده و بعد از  12 روز از بازداشت ازاد شدند  و نتیجه آن كه هفته نامه‌ی « روژهه‌لات » عملاً توقیف شد. این روند در ادامه‌ی سیاست جدیدی بود كه حاكمیت در قبال مطبوعات كردی و برای مقابله با آنها در مناطق كردنشین آغاز كرده بود و آن تهدید یا معامله با مدیران مسئول نشریات و در نهایت تحت لوای خود در آوردن آنها بود. تغییر كادر و هیئت تحریریه هفته نامه‌ی «پیام كردستان» در نتیجه معامله یا تهدید مدیر مسئول این نشریه و بدست گرفتن آن توسط  بنیادگراهای  اسلامی در كردستان و بعنوان تریبون آن‌ها، از  نتایج عملی این سیاست بود. از سوی دیگر  صدور حكم تعلیق از تحصیل برای آسو صالح، توقیف نشریات دانشجویی و انحلال كانونها و انجمن های كردی در دانشگاه ها نیز از وجود فشار بر فعالین دانشجویی در همین ایام خبر می‌داد.

مدتی كوتاه (كمتر از دو ماه) به همین صورت سپری شد و اینك شاهد شروع موج سومی از فشار هستیم. احضار مجدد روزنامه نگاران به دادگاه، از جمله اجلال قوامی، تونیا كبودوند و كاوه حسین پناهی از اعضای هیئت تحریریه هفته‌نامه‌ی توقیف شده‌ی «پیام كردستان» فشارهای  وارد بر تنها هفته نامه‌ی مستقل، با نام «دیدگاه» كه منجر به عدم انتشار یك شماره از آن شد، صدور حكم شش ماه حبس به مدت سه سال تعلیق برای آسو صالح و چیا حجازی، حكم تعلیق از تحصیل برای 5 تن از  دانشجویان دانشگاه آزاد سنندج: سوران حسینی، آكو قیصری، كامران رحمانی، پیمان نعمتی و احسان احمدی  و نیز توبیخ كتبی و درج پرونده برای سه دانشجوی دیگر این دانشگاه  همگی مواردی هستند كه شروع موج سوم فشارها را مژده می‌دهند.

و اما فردا...

 بالا‌. بازگشت

چاپ کردن‌!

   این صفحه‌ را برای دوستان خود بفرستید:

© www.giareng.com
All rights reserved 2005.