Ö:: بیانیه جمعی از فعالان مدنی و طرفداران حقوق بشر كردستان در رابطه با معضل مین

جمعی از فعالان مدنی و طرفداران حقوق بشر كردستان

به نام ایزد منان

بیانیه جمعی از فعالان مدنی و طرفداران حقوق بشر كردستان در رابطه با معضل مین
انفجار مین و تله‌های انفجاری بازمانده از دوران جنگ، یكی از فاجعه آمیزترین معضلاتی است كه به رغم گذشت بیش از (18) سال از جنگ ایران و عراق هنوز هم  شهروندان استانهای كردنشین كشور با آن روبه‌رو هستند. گذشت مدت مدیدی از كاشته شدن مینها و همچنین موقعیت جغرافیایی و شرایط جوی كردستان، كه عمدتاً موجب جابه‌جایی مینهاگردیده مشکل را دو چندان كرده است كه ضرورت اهتمام جدی و ریشه‌ای مسئولان را می‌طلبد.

از سویی وجود میلیون‌ها مین كاشته شده در سطح گسترده‌ای از اراضی كردستان سبب پایین آمدن ضریب امنیت جانی، روانی، و مادی شهروندان گشته،واز سوی دیگر به دلیل عدم نابودی و جذب طبیعی مین‌های كاشته شده ،ضمن بروز مشكلات عدیده زیست محیطی، بعنوان مصداق واقعی نقض حقوق شهروندان به شمار می‌رود .

براساس آمار منتشر شده از طرف سازمان ملل 000/000/16 مین کارگذاشته شده در ایران وجود دارد و بطورمتوسط قربانیان مین 2/2 نفر در روز بوده‌ كه یقیناً بیش از 70% این آمار مربوط به مناطق كردنشین می باشد، بطوریکه صدها قربانی را به كام مرگ فرستاده و هزاران نفر را دچار نقض عضو جدی كرده است. این در حالیست كه براساس، نص صریح قانون اساسی مسئولیت تأمین امنیت و حفظ جان و مال شهروندان مستقیماً بردوش حاكمیت و در رأس آن دولت می‌باشد . با این حال علی رغم اعترضات و تذكرات شهروندان و نهادهای مدنی و مدافع حقوق بشر، تاكنون بطور جدی نه تنها در این زمینه گامی برداشته نشده است، بلكه بسیاری از اقدامات و برنامه‌های اعلام شده دولت در هیاهوی سیاست بازی و ژست های سیاسی مسئولان در جا زده و در حد شعار باقی مانده است، در حالیكه این دشمن خفته همچنان در كمین شهروندان بوده و هر روز و هر لحظه جان شهروندی را گرفته و دست و پای انسانی را قطع می‌نماید.

بدین جهت، ما امضاء كنندگان بیانیه به عنوان جمعی از فعالان مدنی و مدافعین حقوق بشر كردستان،خواستار اهتمام و اقدام ضربتی مسئولان نظام در خصوص مین روبی و پاك‌سازی میادین آلوده به مین بوده و لزوم توجه و ضرورت اقدام عاجل در زمینه‌های مشروحة ذیل را خواهانیم:

1.       تشكیل  کمیته راهبردی و تخصصی در رابطه با حل معضل كلان مین در استانهای آذربایجان غربی ایلام، كرمانشاه وكردستان.

2.       تصویب و تخصیص بودجه مناسب در راستای چاره‌یابی حل معضل فوق اشاره .

3.       شناسایی نقاط‌آلوده به مین و ضرورت تابلو‌گذاری و آگاه‌سازی شهروندان از طروق مقتضی (1)

4.       اقدام سریع در خصوص جمع‌آوری و پاك‌سازی مناطق‌آلوده به مین و تله‌های انفجاری بر اساس اصل اولویت‌بندی مناطق مسكونی، خصوصاً پایگاههای تخلیه شدۀ نظامی و ... .

5.       تسریع درصدور مجوز ایجاد NGO های مرتبط با موضوع مین و لزوم حمایت از فعالان و سازمانهای غیر دولتی‌فعال در خصوص معضل مین و همچنین فراهم نمودن تسهیلات لازم در رابطه با داوطلبان خواستار همكاری در این زمینه در چهارچوب انجمن ها و سازمانهای غیر دولتی.

6.       لازم است دولت به منظور جلوگیری از جابجایی مینهای كار گذاشته شده و سرازیر شدن آنها به مناطق مسكونی، چراگاهها، راهها و زمینهای كشاورزی ،با طرحهایی نظیر ایجاد موانع مصنوعی ، كانال‌كشی و ... اقدام نموده و در این زمینه برنامه‌های اساسی را به اجرا در آورد.

7.       ضرورت توجه و رسیدگی جدی به قربانیان و بازماندگان این پدیده شوم  كه اكثریت قریب به اتفاق آنان فاقد توانایی و بضاعت مالی هستند و حمایت همه جانبة نهادهای مسؤل در راستای احقاق حق آنان.

8.       با توجه به اینكه دامنة وسیعی اعم از نقاط جنگی و غیر جنگی در طول سالیان گذشته مین‌گذاری شده است و همچنین لزوم پیشگیری و مبارزه در رابطه با پاكسازی و مین‌زدایی ،تخصص و هزینه‌های هنگفتی را در بر دارد ، لذا خواستار پیوستن و همكاری جمهوری اسلامی ایران به جمع كشورهای عضو پیمان بین المللی "اوتاوا "هستیم.

پایان

28/11/1385

1- محمد صدیق کبودوند

2- اجلال قوامی

3- امیر بیگی زاده‌ 

4- سامان رسولپور

5- زینب بایزیدی

6- جلال حاجی زاده‌

7- رحمت شخصی

8- کیوان فرهمندی  

9- شهاب الدین شیخی

10- قاسم احمدی

11- سعید ساعدی

12- قهرمان کریمی

13- فواد صنعتی

14- بهرام ولد بیگی

15- حسین احمدی

16- هوشنگ محمدی

17- تونیا کبودوند

18- علی بیژه‌فر

19- سید هدایت هاشمی

20- محمد داور

21- اسماعیل جانی

22-خالند محمودیان

23-مسعود بیننده‌

24- بهزاد خوشحالی

25- امین سرخابی

26- امیر عبدالهی

27- امید احمد زاده‌

28-مصطفی احمدزاده‌

29- طاهر خدیو

30- فواد لطفی فر

31- یونس قربانی فر

32- ئاوات باریکیان

33- سیران سعدی

34-ابراهیم قربانی

35- حامد چاوشینی

36- دکتر فریدون نوری

37-علی رضا خانی

38-کیومرث خزلی

39-حسن عزیزی

40-رحیم، واحدی

41-عبدالله دلشاد

42-حسن سلاح سوران

43- جمشید مظفری

44-مصطفی ساوه‌

45-فاضل ولیان

46- هدایت ولیان

47- اسد اله‌ محمدی

48-آزاد حاجی آقایی

49-فرهنگ سلطانی

50- محمد کمانگر

51- صلاح الدین خدیو

52- صلاح چلبیانی

53- سعدون مازوچی

54-عبداعزیز مولودی

55-شفیع بهرامیان

56- مولود بهرامیان

57-عزیز ابراهیمی

58-حامد فرازی

59- مصلح توحیدی

60- خسرو کرد پور

61-مسعود کردپور

62-دکتر حسن شیخ آقایی

63-محمود پدرام

64-محمد شیرکو حسن پور

65-محمد بایزیدی

 
 بالا‌. بازگشت

چاپ کردن‌!

   این صفحه‌ را برای دوستان خود بفرستید:

© www.giareng.com
All rights reserved 2005.